Pátek, 29 března, 2024
aktuálně
Home Zdraví Jak doplnit vitamíny před zimou

Jak doplnit vitamíny před zimou

V úvodu tohoto článku si krátce připomeneme význam, který vitaminy mají pro lidský organizmus. Jsou to katalyzátory čili látky vstupující do
biochemických procesů, které v našem těle probíhají. Vitaminy tyto procesy umožňují a regulují. Jejich význam je proto zásadní a pro život i zdraví člověka jsou nezbytné.

Jak doplnit vitamín C

Zima se pomalu blíží a s tou přicházejí i obavy z nachlazení a chřipky. Je možné se v zimě vůbec nějakým způsobem vyhnout respiračnímu onemocnění? A jak velkou roli v prevenci hrají vitaminy a minerální látky, potřebujeme jich v zimě přijímat více? Je známo, že vitamín C patří právem mezi nejvyhledávanější a nejpopulárnější vitamíny pro posílení imunity v zimním chřipkovém období.

Nedostatek vitaminů způsobuje vážné zdravotní potíže. Plnohodnotná racionální a pestrá strava potřebné množství vitaminů obsahuje. Nastávají však situace, kdy množství vitaminů v přijímané stravě u konkrétního člověka nepostačuje. K takové situaci může snadno dojít v zimě, kdy změna počasí na nás klade zvýšené nároky a příjem vitaminů z přírodních zdrojů se snižuje. V tom případě je nutné dodat chybějící vitaminy pomocí léků, nebo potravinových doplňků. Proto je třeba se na zimní podmínky včas připravit a náležitý přísun vitaminů si zajistit. V obchodech i lékárnách k tomu máme dostatek příležitostí.

Vitamin C je asi nejznámějším antioxidantem a v zimním období nejvíce propagovaným doplňkem stravy hlavně pro podporu imunity. V případě nedostatečného příjmu vitaminu C může docházet ke zvýšené únavě, zhoršené regeneraci po zátěži a samozřejmě také k poruše imunitních funkcí. U dospělých se doporučuje 80 – 100 mg vitamínu C za den. Jsou ale okamžiky, kdy je potřeba jeho dávku navýšit. Je to například při chladu, infekci, stresu, operaci, fyzické námaze. Krátkodobé zvýšení až na 500 mg je vhodné při nachlazení, velké tělesné námaze a zvýšeném stresu. Céčko je vitamin rozpustný ve vodě, takže přebytek se z těla jednoduše vyloučí. Vitamin C se neukládá do zásob, a proto se jím nedá formálně předávkovat. Nicméně při požití jeho vysokých dávek dochází jednorázově k podráždění žaludku a nadměrné zátěži ledvin. 

Jak doplnit vitamíny přírodní cestou

A jak tedy doplnit potřebné vitamíny přírodní cestou? Nejbohatším zdrojem vitaminu C je čerstvé ovoce a zelenina. Mezi vydatné zdroje vitamínu C patří Acerola české firmy Naturalis. Žádná chemie, žádné přidané příchutě. I my jsme vyzkoušeli tento přípravek a Acerola recenze shrnuje naše poznatky. Načerpejte sílu a energii z přírody. Tato forma je pro lidský organismus přijatelnější než synteticky vyrobený produkt.

Vitamín C se nachází především v čerstvém ovoci a zelenině. Mezi nejbohatší přírodní zdroj vitamínu C se považuje acerola, brazilská třešeň, která ho obsahuje až 30x více než je v citronech a pomerančích.

Acerola roste jako keř nebo nízký stromek pěstovaný pro kulaté až mírně zploštělé plody bohaté na vitamín C. Důležitou součástí procesu zpracování aceroly je sušení čerstvě sesbíraných bobulí a jejich následné rozemletí na jemný prášek, který je několika procesy čištěn a zbaven nestravitelných zbytků. Vyzkoušet můžete doplněk stravy Acerola Naturalis, který neobsahuje žádné přidané látky. Snadno si uděláte chutný a přitom zdravý nápoj z aceroly. Prášek se konzumuje rozpuštěný ve vodě nebo v mléce. Acerolu však můžete rozmíchat i v jogurtu, müsli či smothies.

Acerola Naturalis vyniká svou kvalitou a vlivem na lidský organismus. Jeden z důkazů, že tomu opravdu tak je, jsou certifikáty jakosti s mezinárodním uznáním, které Acerola Naturalis získala. Doplňky stravy a vitamíny nemusí být pohromou pro rodinný rozpočet. Podívejte se a využijte Naturalis slevové kódy při nákupu přípravků pro posílení imunity a vašeho zdraví.

Jaké ovoce v obchodě vybrat

Nikdo není nadšený, když doma zjistí, že právě nakoupené ovoce je naprosto nezralé a bez chuti. Ovoce a zralost – heslo, které nám zní v hlavě, když míříme do obchodu vybrat siovoce, které je dovážené především z afrických a jiných vzdálenějších zemí.

Ovoce je velmi přínosné při zdravém stravování. Ale jak poznat zralé ovoce, tedy tu správnou dobu, kdy ovoce obsahuje nejvíce živin, vitamínů a minerálů. Kiwi, ananas, pomeranče, banány, citróny a další exotické ovoce je dováženo z různých koutů světa a obchody obvykle nabízejí exotické plody v takzvané technologické zralosti. To znamená, že plody jsou plně vyvinuté i vybarvené, ale jsou tvrdé, aby byly stále schopny transportu. Ta správná zralost nastane vlastně až u nás doma, z obchodu si tedy skoro vždy přineseme ovoce nezralé, které však za pár dnů v pokojové teplotě dozraje. U ovoce s tenkou slupkou je obvykle snadné určit, kdy přechází ze zralosti do přezrálosti. Přezrálé ovoce často již vykazuje chuťové vlastnosti, které nejsou vyloženě příjemné, nebo ztrácí cenné látky, kvůli kterým se kupuje.

Při správném výběru ovoce lehce předejdeme tomu, že nám doma zbyde přezrálé mango, které je vhodné leda k vyhození. Správně zralé mango silně voní, musí mít červenožlutou slupku a mělo by být měkké, ale pružné. Přezrálé mango poznáme podle potlučenin na dužině a černých skvrnek. Naopak nezralé mango je tvrdé a bez vůně Mezi ovoce, u nějž se těžko určuje zralost, patří ananas. Ten by se měl konzumovat, jakmile se začínají uvolňovat jeho listy. Pokud je ovoce ovšem měkké a stonek lze velmi snadno odstranit, je ananas pravděpodobně přezrálý. U melounu se podívejte na zbytek stonku. Pokud je suchý, je meloun zralý. Otočte jej a podívejte se na světlé místo, kterým se meloun opíral o zem. Je-li bílé, meloun příliš zralý nebude. Barví-li se však dožluta, zrál dostatečně dlouho.

Místní ovoce známe všichni velmi dobře. Zralá jablka krásně voní, slupka je pevná beze skvrn a bez otlačenin. Hrušky dozrávají při pokojové teplotě. Zralé hrušky mají pevnou a lehce poddajnou dužinu. Zralé jahody vynikají lahodnou chutí a nezaměnitelnou vůní, mají plný tvar a sytě červenou barvu. Zralé švestky získají sytou barvu a na stisk jsou mírně poddajné. Velmi tvrdé švestky jsou příliš kyselé a nepoživatelné. Vždy však mějme na paměti, že nejvíce živin mají plody sklizené v době své zralosti.

Přejeme vám krásný podzim v plném zdraví a pohodě. 

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments